AZ ÚJ ÉV MINDJÁRT ITT VAN - KÉSZEN ÁLL?
Írta: Robert J. Tamasy  -  2023. december 25.

Az új naptári év kezdetére várva sokunk számára jellemző, hogy visszatekintünk és értékeljük az elmúlt évet. Milyen volt 2023 az ön számára? Az izgalmak, sikerek és eredmények időszaka, vagy egy nehéz, kihívásokkal és nehézségekkel teli év, vagy talán a kettő keveréke?

Évek óta szokásom, hogy visszatekintek az elmúlt évre, feljegyezve annak magasságait és mélységeit, az örömteli pillanatokat és a szomorúsággal vagy csüggedéssel teli időszakokat. Úgy vélem, ez hasznos alkalom arra, hogy újra mosolyogjunk a boldog eseményeken és eredményeken; emlékezzünk az elkövetett hibákra és tanuljunk belőlük; és búcsút vegyünk az elszalasztott lehetőségektől. Még ezek is – a megfelelő szemszögből nézve – okokká válhatnak arra, hogy mindig örüljünk. „Mindenkor örüljetek” (Pál első levele a tesszalonikaiakhoz 5, 16).

Az elmúlt időszakra visszatekinteni hasznos, de ha túl sokáig rágódunk rajtuk, az kontraproduktív lehet. Ahogy Pál apostol írta: „ami mögöttem van, azt elfelejtve, ami pedig előttem van, annak nekifeszülve futok egyenest a cél felé, Isten mennyei elhívásának Krisztus Jézusban adott jutalmáért.” (Pál levele a filippiekhez 3, 14) Pálnak nem volt amnéziája a sajnálatos múltja miatt, hanem elhatározta, hogy az Úr szolgálatának legjobb módja az, ha mind gondolkodásában, mind küldetésében előre tekintő marad.

Miközben az új évre készülünk, akár újrakezdésben, akár a jól sikerült dolgok folytatásában reménykedve, a Biblia bölcsességet kínál arra vonatkozóan, hogyan járhatunk el a legjobban:

Tervezzen várakozással, de ne aggodalommal. A tervezés során néha olyan dolgokon bosszankodunk, hogy „Mi van, ha ez vagy az történik, vagy nem történik?”. Az ilyen aggodalom ahhoz vezethet, amit egyesek „az elemzés bénultságának” neveznek. Jézus Krisztus arra intette követőit, hogy inkább bízzanak Isten gondviselésében, mintsem hogy az aggodalom eméssze őket. „Ezért mondom nektek: ne aggódjatok életetekért, hogy mit egyetek, vagy mit igyatok, se testetekért, hogy mibe öltözködjetek. Nem több-e az élet a tápláléknál, és a test a ruházatnál? ... Aggódásával pedig ki tudná közületek meghosszabbítani életét csak egy perccel is?” (Máté evangéliuma 6, 25-27)

Tervezzen a megfelelő prioritásokkal. A tervezés során gyakran meg kell határozni, hogy mi a legfontosabb, és arra kell törekedni, minden mást megfelelő helyen tartva. Mivel bízunk Istenben, hogy gondoskodik mindenről, amire szükségünk van - emberekről, erőforrásokról, lehetőségekről -, fontos, hogy gondolkodásunkban Őt helyezzük előtérbe, és bízzunk abban, hogy Ő vezeti lépéseinket és döntéseinket. „Keressétek először Isten országát és az ő igazságát, és mindezek ráadásként megadatnak majd nektek.” (Máté evangéliuma 6, 33) „Bízd az Úrra dolgaidat, akkor teljesülnek szándékaid.” (A példabeszédek könyve 16, 3)

Tervezzen a váratlan helyzetekre is gondolva. A tervezéssel az a probléma, hogy a körülmények nem mindig igazodnak ahhoz, amit elterveztünk. A lehetőségek ajtajai becsapódnak, mások váratlanul kinyílnak. Az Úr szuverén irányításában való bizalom segít enyhíteni a stresszt. „Bízzál az Úrban teljes szívből, és ne a magad eszére támaszkodj! Minden utadon gondolj rá, és ő egyengetni fogja ösvényeidet.” (A példabeszédek könyve 3, 5-6)

Tervezzen mások tanácsának meghallgatásával. Amikor vákuumban tervezünk, és csak a saját ötleteinkre és meglátásainkra hagyatkozunk, nem látjuk a gondolkodásunkkal kapcsolatos problémákat vagy a lehetséges kihívásokat, amelyekkel szembesülhetünk. Megbízható tanácsadók segíthetnek finomítani az elképzeléseinket, valamint elkerülni a súlyos, hibás döntéseket. „Meghiúsulnak a tervek, ha nincs tanácskozás, de megvalósulnak, ha van sok tanácsadó.” (A példabeszédek könyve 15, 22)