A MEGFELELŐ SZAVAK EREJE
Írta: Robert J. Tamasy - 2024. november 18.
Példátlan időket élünk. Az éter tele van szavakkal. A közösségi médiának köszönhetően bárki, aki képes beszélni, bármilyen információt, ötletet és véleményt közzétehet, amit csak akar. Mivel a televíziós hírek ma már 24/7-ben szólnak, a napi hírek és események kommentálása és kifejtése véget sem ér. A hosszú órákat hanggal kell megtölteni, nem pedig csenddel. Ennek eredményeképpen elmondhatjuk, hogy az emberiség történetében soha ennyi ember nem mondott még ennyit - ilyen kevésről.
Ennek egyik következménye, hogy a beszélni vágyó emberek gyakran nem állnak meg és nem gondolják át, hogy mit is mondanak. Pozitív vagy negatív, szelíd vagy durva, kinyitják a szájukat, és hagyják, hogy a szavak csak úgy röpködjenek. A Biblia így figyelmeztet: „A sok beszédnél elkerülhetetlen a tévedés, de az eszes ember vigyáz a beszédre.” (Példabeszédek könyve 10, 19)
De még ha úgy döntünk is, hogy nem keveredünk bele a közösségi média kommunikációs káoszába, és korlátozzuk a gyakori eszmefuttatásoknak való kitettségünket, akkor sem vagyunk immunisak a szavak jóra vagy rosszra ható erejére. Lehetünk a gondatlanul használt szavak elkövetői vagy áldozatai (vagy mindkettő).
Az e-mail csodálatos és gyors módja a kommunikációnak. De ha nem vagyunk körültekintőek, és nem nézzük át és gondoljuk újra, amit írtunk, mielőtt megnyomjuk a „Küldés” gombot, később megbánhatjuk. Különösen akkor, ha amit írunk, az a düh vagy a nagy érzelmek pillanatában történik. Ugyanez igaz lehet akkor is, amikor hangposta üzeneteket vagy szöveges üzeneteket hagyunk az okostelefonunkon. Ami elsőre jól és helyénvalónak tűnik, később jelentős bánatot okozhat.