HOGY NE VESSZÜNK EL A PÉNZ SZERETETÉBEN
Írta: Jim Langley  -  2024. április 15.

Életem egy szakaszában nagyon hajtott, hogy minél több pénzt halmozzak fel. A gazdagság hajszolása életmódommá vált. Ez azonban aligha egyedülálló fejlemény. Ez évezredek óta igaz az emberekre. Pál apostol Timóteusnak írva, ezeket a bölcs szavakat ajánlotta: „Mert minden rossznak gyökere a pénz szerelme, amely után sóvárogva egyesek eltévelyedtek a hittől, és sok fájdalmat okoztak önmaguknak.” (Pál első levele Timóteushoz 6, 10)

A pénz eredendően nem gonosz, de a pénz szeretete sokféle formában vezethet gonoszsághoz. Semmi rossz nincs abban, ha van pénzünk, vagy ha arra vágyunk, hogy pénzt keressünk, hogy kielégítsük fizikai szükségleteinket, vállalkozást építsünk, vagy megszerezzük azokat a dolgokat, amiket szeretnénk. Amikor azonban ez válik a célunkká és az istenünkké is, akkor az óriási problémánk.

Évekkel ezelőtt volt egy népszerű autós matrica, amely azt hirdette: „Aki a legtöbb játékkal hal meg, az nyer". Ez az okos mondás sokakat megfogott, akik megszállottjai voltak annak, hogy egyre több és több legyen, bármi áron. De valószínűleg soha nem gondoltak komolyan arra, hogy ez az ár mekkora lehet.

Salamon király, aki amúgy rendkívül gazdag volt, mélyrehatóan foglalkozott ezzel a témával. Tapasztalatai alapján megállapította: „De amikor szemügyre vettem minden művemet, amelyet kezemmel alkottam, és fáradozásomat, ahogyan fáradozva dolgoztam, kitűnt, hogy mindaz hiábavalóság és hasztalan erőlködés; nincs semmi haszna a nap alatt.” (A prédikátor könyve 2, 11) Személyesen megtapasztalta, hogy a pénz szeretete hiábavaló, a szél kergetésével egyenértékű.

A pénz szeretete: sokféle rossz gyökere. Ha szeretjük a pénzt, nem lehetünk szeretetben Istennel, a mi Mennyei Atyánkkal. És nem kell sok pénz birtokában lennünk ahhoz, hogy szeressük azt! Lehetünk nincstelenek, és mégis mélyen szerethetjük a pénzt és azt, amit meg tudunk vele vásárolni magunknak. Könnyen beleeshetünk abba a gonosz csapdába, hogy racionalizáljuk, hogy a pénz boldogságot és elégedettséget hoz nekünk. Személyesen megfigyeltem, hogy a pénz képes komoly zavaró tényezőket létrehozni, és eltérít minket attól, ami igazán számít az életben.

A rossz dolgokra összpontosítva: Sok sikeres embert láttam már, aki a karrierje megszállottja volt, olyannyira, hogy elhanyagolta a családját, a barátait és a hitét. Még a magukat Jézus Krisztus követőinek vallók is fanatikusan a pénzkeresésre koncentrálnak, szem elől tévesztve azt, ami a legfontosabb az életben. Megbabonázhat bennünket a pénz mágneses ereje, és az, ahogyan azt hisszük, hogy pozitívan befolyásolhatja az életünket. Néha Isten megengedi, hogy nehézségeket éljünk át, beleértve a betegséget, a munkahely elvesztését, a válást vagy sok más csapást. hogy meggyőzzön minket arról, hogy valójában nem a pénz a válasz a legmélyebb szükségleteinkre és vágyainkra.

A megfelelő raktár: Jézus mindent egy lapra tett fel, amikor figyelmeztette követőit: „Ne gyűjtsetek magatoknak kincseket a földön, ahol a moly és a rozsda megemészti, és ahol a tolvajok betörnek, és ellopják, hanem gyűjtsetek magatoknak kincseket a mennyben, ahol sem a moly, sem a rozsda nem emészti meg, és ahol a tolvajok sem törnek be, és nem lopják el. Mert ahol a te kincsed van, ott lesz a te szíved is.” (Máté evangéliuma 6, 19-21)

Van egy fontos kérdés, amelyre mindannyiunknak választ kell adnunk: Hol van a szívünk? A pénzben és az itt a földön megvásárolható dolgokban van-e, vagy a Mennyei Atyával való kapcsolatunkban? A Biblia arra tanít minket, hogy „szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes elmédből, teljes lelkedből és teljes erődből" (Mózes ötödik könyve 6,5), és kincseinket a mennyben őrizzük. Ha ezt tesszük, nem fogjuk megbánni.