A VESSZŐZÉS FÁJ, DE A SZAVAK IS FÁJHATNAK
Írta: Robert J. Tamasy 2026. június 8.
Gyerekkoromban gyakran hallottam ezt a mondást: „A vesszőzés fáj, de a szavak sosem ártanak.” Ez logikusnak tűnt, hiszen vesszővel valóban lehet fizikai sérülést okozni. Az élet azonban megtanított arra, hogy a szavak ugyanolyan fájdalmasak lehetnek – csak éppen érzelmileg és lelkileg sebeznek meg.
Erre talán a legnyilvánvalóbb bizonyíték az úgynevezett online zaklatás (cyberbullying) terjedése és súlyosbodása. Embereket – különösen fiatalokat – támadnak a közösségi médiában, üzenetekben és e-mailekben kegyetlen szóbeli bántalmazással. Szomorú módon sok sérülékeny gyermek és fiatal szenvedett emiatt súlyos lelki traumát, amely néha öngyilkossághoz is vezetett.
Szeretnénk azt hinni, hogy ez nem jellemző a felnőttek világára, különösen nem a munkahelyeken, de mindannyian tudjuk, hogy ez nem igaz. Sok helyen a vezetők és beosztottak, valamint a munkatársak közötti verbális bántalmazás a mindennapok része. Dühkitörések, kollégák nyilvános megalázása, bosszúálló e-mailek küldése és másokat becsmérlő kommunikációs formák sajnos túl gyakoriak.
A legtöbb esetben ezek a megnyilvánulások eredménytelenek, rosszabb esetben viszont súlyos károkat okozó fegyverek. Talán ezért találunk a Szentírásban olyan sok figyelmeztetést arra vonatkozóan, hogy ne éljünk vissza a szavainkkal, akár szóban, akár írásban használjuk őket. A Biblia emlékeztet bennünket a szavak hihetetlen erejére és veszélyére.